Nahçıvan Nakliye


Nahçivan Nakliye

Uluslararası taşımacılık yani nakliye hizmetleri bir malın veya eşyanın bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmasını ifade eder. Uluslararası nakliye hizmetleri bu hizmeti veren firmalar tarafından 3 şekilde gerçekleştirilir: kara, deniz ve hava yolu şeklindedir.

Uluslararası taşımacılıkta bazı kurallar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi taşımacılık sözleşmesidir. Taraflar arasında yapılan Incoterms anlaşması ile taşıyıcı firma diğer firmanın eşyalarını bir yerden bir yere taşımayı sözleşme kapsamına göre kabul etmiş sayılır. Taşıma sözleşmelerinde taraflar, yükleme ve boşaltma yeri, yükleme tarihi, brüt ağırlık, paket adedi, taşınacak mal ile ilgili bilgiler bu sözleşme içerisinde yer alır. Aynı zamanda bu sözleşme kara, hava ve deniz yolu taşımacılığına göre farklılık gösterir.

NAHÇIVAN ÜLKESİ VE NAKLİYAT HİZMETLERİ

Coğrafi konumu olarak Nahçıvan nakliye Türkiye, İran ve Ermenistan ülkeleri arasında bulunan aynı zamanda küçük bir coğrafyaya sahip olan Nahçıvan’a Türkiye’den yapılan nakliye hizmetlerini kapsar. Km yakınlığından dolayı kara yolu ile bu ülkeye ihracatlar yapılmaktadır.

Nahçıvan nakliye hizmetleri, orada fazla bir ticaret hacmine sahip olmamızdan dolayı yapılan ticari faaliyetlerde azdır. Sadece yemiş ve gıda ürünleri ticareti yaptığımız Nahçıvan ülkesine çok az sayıda olan firmalar özen göstermektedir. Nahçıvan’a parsiyel ve komple taşımacılık hizmeti aynı anda verilmektedir. Nahçıvan ülkesine yapılan nakliye hizmetlerinde standart tenteli tırlar, frigo tır nakliyesi, konteyner nakliye gibi kuru yük taşımacılığında tercih edilen ve yük sayısı az olan mallar için kullanılan tırlar seçilir.